Jak se sbírají mořské řasy

/ / Nezařazené

 

Jak se sbírají mořské řasy

 

Sběr mořských řas Kelp pro Atlanticus, Švédsko

 

4 nejdůležitější zásady pro sběr mořských řas

 

Mořské řasy sbírají lidé v pobřežních oblastí po tisíce let. Důležité ale je, abyste si vždy vybírali řasy, které jsou čisté a dobře chutnají.

Na to, aby řasy takové byly, je potřeba při sběru dodržet tyto kroky.

 

 

1. Čistá voda

 

Výhody toho, proč se řasy jí jsou především v jejich složení. Mořské řasy zjednodušeně řečeno do sebe přebírají složení okolní vody, a proto je tak důležitá, kde řasy, které chceme jíst, rostou. Složení čisté mořské vody je velmi podobné lidské plazmě. Právě proto, že řasy berou všechny své živiny z mořské vody, jejich složení také koresponduje se složením plazmy a řasy naše tělo tím pádem výborně metabolizuje.

 

Souostroví západního Švédska kde sbíráme většinu mořských řas

 

 

My máme to štěstí, že sever Švédska a Norsko jsou málo obydlené oblasti. Tam kde sbíráme řasy my neústí do moře velké řeky, které by vodu znečišťovali a zemědělství je u těchto pobřežních oblastí, díky skalnatému podkladu a drsnému podnebí, velmi omezené. Velké průmyslové továrny tady taky chybí.

Kvalita vody je u nás také pravidelně monitorována a výsledky veřejně publikovány.

S řasami je to podobné, jako s plody nad hladinou, třešně u rušné silnice sbírat nebudete, tak jak ani my nebudeme sbírat řasy v přístavech nebo v místech kde pobřeží silně obydleno. Vždycky proto sbíráme řasy kolem ostrovů, co nejdále od pobřeží, kde jsou silné proudy a voda se neustále obměňuje.

 

 

Podmořský les Kombu, západní Švédsko

 

 

2. Technika při sběru udržitelné pro přírodu

 

Je důležité vybírat si řasy, které jsou sbírány pečlivě a ručně, protože jenom tak máte jistotu, že řasy nejsou při sběru zničeny, ale že můžou příští rok znova narůst. Mořské řasy vytváří velice důležitý ekosystém pro celou řadu živočichů, mnohé se taky dožívají několika let a stejně tak, jako ostatní fotosyntetizujíci rostliny, spoluvytváří kyslík, který dýcháme. Pokud se řasy odtrhnou od útesu i se svým cementovým úponem, je to jako vytrhnout pažitku i s kořenem.

My sbíráme naše řasy nůžkami, kde odstřiháváme pouze nové konce řas. To jsou ty nejnovější odrostky, které na sobě nemají žádné usazené organismy a jejich sběr neporuší řasu jako takovou.

Řasy taky sbíráme jen jednou za rok na stejném místě, abychom je nevyplenily a mohli se za rok pro nové řasy zase vrátit.

Ve většině zemí příliv a odliv ovládá pobřeží, řasy jsou za odlivu odhaleny a dají se sbírat, jak se říká, suchou nohou. Je tomu tak například v Irsku, Francii nebo i Norsku. Tak to my ale ve Švédsku nemáme. Rozdíl přílivu a odlivu je zanedbatelný, a proto my se, pro naprostou většinu řas, potápíme . Nebo alespoň musíme do moře a řasy sbíráme při šnorchlování. To je sice náročnější postup sbírání, než ve většině zemí, ale zato máme zaručené, že řasy nejsou znečištěné, například od ptáků.

 

 

Chaluha bublinatá a Řasa zoubkovaná rostoucí na hladině moře, Severní Švédsko

 

 

3. Správná sezóna sběru

 

Řasy, stejně jako suchozemské rostliny prochází obdobím vegetačního klidu a vegetačního růstu. Nejpříhodnější pro sběr řas je období od února do června.

Protože je voda ve Švédsku v zimě velmi chladná a mělké moře kolem pevniny skoro každý rok zamrzá, migruje většina  mořských obyvatelů (kromě mušlí a ústřic) na zimu do větších hloubek, kde je teplota vody vyšší.

Živočichové se vrací zpět do mělkých vod v prvních dubnových týdnech, až voda dosáhne kolem 7 stupňů. Mnoho živočichů v řasách nachází útočiště a začnou se i na řasách usazovat, proto se sběrem spěcháme, dokud jsou řasy krásně čisté a bez těchto obyvatelů.

Řasy jako Chaluha bublinatá, Řasa zoubkovaná nebo Kelp se začínají sbírat nejdříve, jen co se vytvoří nové odrostky. Někdy už nedočkavě čekáme, až se rozlomí ledové kry, aby mohl sběr začít.

 

 

Jeden z prvních sběrů roku, sbíráme řasy zoubkovanou a chaluhu bublinatou do pro thalassoterapii, aneb řasy do koupele

 

Nejlepší pro sbírání Kombu, královny řas, je duben až červen. I v průběhu těchto tří měsíců se Kombu ohromně mění, z tenké křehké světlé řasy doroste v silnou, tmavou, skoro až kožnatou rostlinu, která má na konci června až dva metry na délku.

Bubliny chaluhy bublinaté, které jsou neuvěřitelně dobré samy o sobě se sbírají jenom od března do května, pak už se voda oteplí a řasy patří mořským živočichům, kteří si z nich vytvoří domov. To platí i pro karagenan a ostatní malé řasy.

 

 

Bubliny chaluhy bublinaté, Fucus vesiculosus, západní Švédsko

 

Konce Řasy vázané začnou v březnu tvořit na svých koncích výrůstky připomínající vítězné V, protože tyto řasy dospívají a rostou pomalu a dožívají se i několik desítek let, sbíráme právě jen ta vítězná V, zatím hlavně do restaurací. Letos poprvé i na prodej, sledujte naši letošní sběrovou sezónu na www.atlanticus.cz.

 

 

Řasa vázaná, Ascophyllum nodosum, při hladině moře

 

Zelené řasy u nás rostou jako jediné těsně nad hladinou moře a tvoří husté trávníky od března do května. Dají se jako jedna z výjimek opět sbírat i na podzim, když se voda opět ochladí.

 

 

Zelená řasa uvla, západní Švédsko

 

Pokud vás řasy zaujali, víc o nich a o tom, jak se dají jednoduše použít najdete na https://www.atlanticus.cz

 

4. Sušení a uchovávání mořských řas

 

Sbírání řas je ta lehká část. Práce podle mě je hlavně řasy rychle a dobře usušit a správně skladovat. Malé řasy se suší v sušičkách poté, co projdou několikaterou kontrolou,
Zelené řasy se ještě předtím 2krát perou. Velké chaluhy se zavěšují na sušáky a uschnou přirozeně.

 

Sušení Kombu, Laminaria digitata

Řasy se pak musí skladovat na teplém suchém místě, aby do sebe zbytečně nenasákly vlhkost ze vzduchu. Především pro zelené řasy a Kelp platí skladovat je v temnu, jinak pomalu začnou ztrácet své přirozené barvivo. Při správném skladování řasy vydrží několik let.

Po několika měsících se na řasách může utvořit bělavý povlak. To neznamená, že by řasy plesnivěly. Je to jednoduše sůl a cukry (jako mannitol) obsažené v řasách, které se časem vyloučí na povrch řas.